Lusen - Maj 2008

Det bästa köpet jag gjort någonsin gjort är att köpa ”Lusen” som han hette när han kom till Hundstallet, men han döptes snabbt om till Ludde.

Att jag Andreas kom på tanken att bli med hund, var att jag alltid tyckt om hundar och har passat 2 hundar tidigare. Så nu kände jag att jag var redo för en egen. Jag skrev en cv till hundstallet via brev på posten. Inte många dagar efteråt ringer de och intervjuar mig via telefonen.

På Hundstallet säger de:
”Ja, vi får sällan i Labradorer”
”Jag sa men ta en i samma storlek, det behöver inte vara labrador”

Efter en vecka ringer de igen och säger att de vill träffa mig, jag får komma och träffa hundskötaren Malin. Hon gör en grundlig intervju med mig. Sen går hon och hämtar labradoren Ludde som jag får träffa. Snacka om att man blev pigg och glad, in kommer en ”stor” härlig labrador .Kärlek blev det vid första ögonkastet.

Malin sa att de återkommer. Det dröjer inte så många dagar innan de ringer från hundstallet och säger att jag kan få komma och ta en promenad med Ludde.

Självklart vill jag det. Promenaden gick över förväntan och när jag kom tillbaka så säger de att jag får låna hem honom på prov så får vi se hur det fungerar. EN veckas prövotid – jag var så glad så för det.

Vi lär känna varandra under denna vecka som enligt överenskommet, jag ringer Hundstallet på måndagen efter helgen som gått. Det har gått jättebra med Ludde hemma, så nu blir det dags för köpeavtal.1 augusti, 2007: kommer pappa och jag tillbaka till hundstallet – och jag får köpa honom. Och det är det bästa köpet jag någonsin gjort. Han är så lekfull och levnadsglad med en fin personlighet.

Ludde kom till Hundstallet tillsammans med en annan hund som heter Tila. När de kom var båda hundarna fulla med löss och hade fått göra ifrån sig inne. Det hände 2 olyckor i början hemma hos mig men behöver han gå ut nu, säger han till mig!

Min ansökan måste kanske om jag får ihop det, ha kommit in samtidigt som Ludde. Och det är jag så glad över. Och att Hundstallet valde mig som ägare till Ludde. Ludde verkar trivas bra hos mig. Han sover ofta på sin stora kudde eller i Husses fåtölj.

Jag vet inte så mycket om Luddes bakgrund mer än att han var på väg att bli ledarhund, men där var han för social. När han kom till Hundstallet var Ludde tjock och o musklad men vi är ute och rör på oss mycket så nu är han fin i hullet.

Vi har så roligt, vi leker, träffar andra hundar och busar. Han älskar att åka bil i sin stora bur med husse. Han är en glad och lycklig labrador som tycker om allt och alla. Jag har en familj som tycker om Ludde också, som gärna passar honom om jag själv måste bort!

Han kan också lämnas ensam. I början bara korta stunder och så ökade jag, så nu fungerar det några timmar. Men det är inte så ofta det behövs, jag har ett sådant jobb där Ludde får var med. Att gå till veterinären är inga problem det heller det tycker han om också. Han går med sin leksak i munnen när vi är ute och går och det är bra det så slipper han äta allt som finns på marken. Har han den inte i munnen så är han som en dammsugare och äter allt som finns att äta... Han är mycket sällskapssjuk – han skall vara med överallt där man är. Men sover mest!

/Andreas