Tyra - Maj 2009

Hej,

Jag heter Tyra och jag hittade en ny matte genom Hundstallet. Till Hundstallet kom jag en februaridag med en stor hängande svulst på magen. Personalen tog väl hand om mig.

En dag kom det en tjej som gick en promenad med mig, vilket kändes bra, men jag undrande lite om vad detta skulle innebära. När vi träffades andra gången var jag groggy efter min operation - men befriad från min tumör. Väl hemma hos min nya matte nosade jag, fick jag mycket kel och jag lärde känna mitt nya hem i min egen takt.

Jag fick en ny fin bädd att sova i på natten men jag kände mig ensam så jag tassade in i sovrummet och kröp upp i min nya mattes säng – och det kändes tryggt och bra.

Under veckorna som gått har vi promenerat och spenderat dagarna tillsammans. Nu känner jag mig gladare, jag har piggare ögon och blankare päls. Min midja börjar synas igen och jag känner att jag kommer att bli snygg till badsäsongen!

I mars körde vi ner till Skåne för att hälsa på mattes mamma som fyllde år. Bilturen var rolig och väl framme fick jag prova på att bo på ett slott. Vi spenderade en natt på slottet och vi gick många härliga promenader i bokskogarna. Jag kände mig som en prinsessa.

I Skåne träffade jag en ettårig jaktlabbe – lite ung för min smak. Han uppvaktade mig en hel del men jag satte mig i respekt. Precis vad en dam behöver.

Jag är en väluppfostrad hund som går lös bredvid matte på promenaderna. Jag tycker om att träffa både människor och djur, nosar gärna lite på dem, men sen vill jag att matte och jag ska gå vidare. Matte funderar på att gå på en spårkurs med mig för att jag är så bra på att nosa och hitta godsaker som hon gömmer. Senare i vår och sommar ska vi vara på landet och då ska jag få strosa runt i skogarna och nosa.

Tack personalen på Hundstallet för att ni hittade ett nytt hem till mig!

Voff, Tyra (fd Disa)